foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Zespół Szkół w Granowcu

 

161340
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszystkie
89
546
2182
156872
5552
10886
161340

18-11-2018 06:46

SZKOLNY DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

W ZESPOLE SZKÓŁ W GRANOWCU

POD HASŁEM „POZYTYWNE MYŚLENIE

KRZEPI BARDZIEJ NIŻ JEDZENIE!”

 

W związku z ubieganiem się Zespołu Szkół w Granowcu o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, 19 maja br. w naszej szkole odbył się cykliczny już Szkolny Dzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Pozytywne myślenie krzepi bardziej niż jedzenie”. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Sośnie pan Stanisław Budzik, sekretarz gminy pani Justyna Maryniak, przewodniczący Rady Gminy pan Mirosław Ostojak, dyrektor BOOKiS
pani Arleta Orłowska, pan doktor Wojciech Wiącek, pani pielęgniarka Joanna Sodolska, ksiądz kanonik Michał Pacyna, sołtys Jan Rafalski, przewodnicząca stowarzyszenia „Granowiec 300” pani Joanna Grycman oraz rodzice należący do Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia.

W związku z zadaniem realizowanym w tym roku szkolnym, uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego zaprezentowali przedstawienie
pt. „Trędowaty bo niekochany”. Poruszony był w nim problem samotności
i zagubienia człowieka we współczesnym świecie.

Pani psycholog Danuta Nowak przeprowadziła dla uczniów szkoły podstawowej warsztaty dotyczące emocji towarzyszących człowiekowi w codziennym życiu, natomiast dla uczniów gimnazjum – warsztaty na temat radzenia sobie ze stresem.

Podczas spotkania zostały również ogłoszone wyniki konkursów. Uczniowie zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursach na najciekawszy plakat pod hasłem „Sposoby na relaks, czyli jak naładować baterie?” oraz prezentację multimedialną na temat sposobów na stres. Zwycięzcy wszystkich konkursów w nagrodę otrzymali ekologiczne i zdrowe owoce ufundowane przez pana Wojciecha Wiącka. Wszyscy zebrani obejrzeli także zwycięską prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy III gimnazjum: Mikołaja Chmieleckiego i Błażeja Chmieleckiego.

Kulminacyjnym punktem imprezy było praktyczne promowanie zdrowego odżywiania poprzez degustację zdrowych potraw i przekąsek przygotowanych przez uczniów, rodziców                       i nauczycielki.

Szkolny Dzień Promocji Zdrowia był podsumowaniem działań dotyczących                       promowania zdrowia w ciągu całego roku szkolnego. Przygotowaniem jego obchodów zajęły się nauczycielki wchodzące w skład Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia: Bernadeta Szaroleta, Jolanta Nowak, Anna Zubik i Angelika Kałka.

Organizacja przedsięwzięcia była doskonałą okazją do tego, aby cała społeczność szkolna uświadomiła sobie, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Cenne wskazówki przekazane uczniom z pewnością zaowocują w przyszłości.

  

  

  

  

  

 

PIERWSZA POMOC W NASZEJ SZKOLE  

W piątek, 15 kwietnia br. uczniowie klasy II i III gimnazjum w ramach przygotowań do realizacji projektu edukacyjnego pt. „ Dlaczego warto znać sposoby ratowania życia?” wzięli udział w warsztatach                 z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadzone zostały przez p. Tomasza Chmieleckiego, który na co dzień pracuje w Straży Pożarnej we Wrocławiu oraz przez pana Michała Szczepaniaka. Wszyscy uczestnicy zostali przeszkoleni, jak reagować w sytuacji zagrożenia życia, np. w przypadku krwotoku, oparzenia, czy omdlenia. Ponadto strażacy zwrócili młodzieży uwagę na to, jak ważne są pierwsze minuty w przypadku utraty przytomności, oraz że zawsze warto udzielać pierwszej pomocy. Wspomnieli oni o kontekście moralnym oraz prawnym, a także przypomnieli, jakie informacje są najważniejsze, gdy wzywamy służby ratownicze. Najważniejszym elementem warsztatów były zajęcia praktyczne. Każdy uczeń miał możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej oraz ułożenia ofiary w pozycji bocznej ustalonej. Gimnazjaliści bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli aktywni, a zdobyte                 umiejętności z pewnością będą przydatne podczas                 realizacji kolejnych                 zadań związanych z projektem.

  

  

WIOSENNY OGRÓDEK

W słoneczne kwietniowe południe klasy I – III udały się do szkolnego ogródka w celu ponownego posadzenia warzyw i kwiatów. Dzieci podzielone na podzespoły otrzymały do wykonania zadania. Sadzenie, sianie i pikowanie roślin okazały się prawdziwą przyjemnością. W ogródku znalazły dla siebie miejsce rzodkiewki, słoneczniki, marchew, sałata,                 fasola oraz piękne kolorowe                 kwiaty: cynie, astry i maciejki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się nasionom, porównywały ich kształt i wielkość. Przypomniano także zasady pielęgnacji roślin. Ogródek szkolny wymaga jeszcze wiele pracy, ale jego piękno niewątpliwie wynagrodzi włożony w niego wysiłek.

  

   m

WARSZTATY „UCZYMY SIĘ RATOWAĆ” 

Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Wiemy, jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Właśnie dlatego w czwartek 07.04.2016 roku odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestniczyli w nich rodzice wraz z przedszkolakami. Była                 to kolejna akcja w ramach realizowanej w przedszkolu innowacji pedagogicznej „ Bezpieczny świat przedszkolaka”. 

Zajęcia                 przygotowali i przeprowadzali: p. Aurelia Czekalska- wykwalifikowany ratownik medyczny oraz Radosław Woycikiewicz- strażak z OSP w Granowcu. Goście w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób zaprezentowali kilka scenek sytuacyjnych uczących pożądanych  zachowań np. jak wezwać karetkę pogotowia i rozmawiać z dyspozytorem, w jaki sposób sprawdzić oddech u nieprzytomnej osoby i ułożyć ją w pozycji bocznej, a także , jak nałożyć opatrunek na                 ranę. Każdy uczestnik spotkania mógł indywidualnie przećwiczyć w/w czynności pod bacznym okiem specjalistów. W nagrodę za udział w szkoleniu dzieci otrzymały „Dyplom dzielnego ratownika” i słodycze od pani ratownik.                              

Pani Aurelii Czekalskiej oraz Panu Radosławowi Woycikiewiczowi składamy serdeczne podziękowania za współpracę.

  

  

REALIZACJA PROGRAMU „WYRAŻAM EMOCJE PRZEZ SZTUKĘ”

W dzisiejszych czasach obserwuje się, że dzieci są spięte, nie umieją prawidłowo oddychać, występuje u nich niewłaściwa postawa ciała, wiele z nich jest nadwrażliwych, zestresowanych, smutnych. Często uskarżają się na bóle głowy i brzucha. Rosnące z każdym rokiem nasilanie się tych problemów wśród uczniów obserwujemy we własnej praktyce pedagogicznej. Przekonuje o tym także analiza coraz liczniejszych opinii Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych, rozmowy z pedagogami szkolnymi, psychologami, pediatrami i nauczycielami. Kłopoty te przekładają się na osiągnięcia uczniów i ich dalsze życie w ogóle. W związku z tym w klasach I – III realizowany jest program „Wyrażam emocje przez sztukę”.

21 marca 2016r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w warsztatach z kinezjologii edukacyjnej oraz arteterapii. Podczas zajęć mogli się odprężyć, zrelaksować i odreagować napięcie emocjonalne. Kontakt ze sztuką był dla dzieci radosnym przeżyciem i okazją do wyrażania pozytywnych uczuć.

  

  

  

  

  

WYJAZD NA LODOWISKO

Korzystając z zimowej aury uczniowie Zespołu Szkół w Granowcu 1 marca 2016 r. wybrali się na lodowisko do Kalisza. Celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, wzajemna integracja oraz dobra zabawa. Mając całe lodowisko do dyspozycji, można było tworzyć różne, ciekawe układy. Dla niektórych uczniów było to nowe doświadczenie, ale z pomocą starszych kolegów i koleżanek szybko nauczyli się jazdy na łyżwach.

Szaleństwu na tafli lodu towarzyszyło mnóstwo śmiechu i pozytywnych wrażeń. Wspólny pobyt na lodowisku przyczynił się do integracji uczniów, rozwijania ich pasji, ale również zachęcił do aktywnego spędzania czasu wolnego, co jest niezwykle istotne dla rozwoju młodych ludzi. Wszyscy zmęczeni, ale uśmiechnięci, zadowoleni i zrelaksowani bezpiecznie wrócili do domu z nadzieją na kolejny taki wyjazd.

  

  

„Nie sztuką jest być lepszym od innych,

sztuką jest być lepszym od siebie samego z dnia poprzedniego”.

 

Turnus Profilaktyczny w Rogoźnie

W pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w turnusie profilaktycznym w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Pobyt w Ośrodku trwał pięć dni – od 18 do 22 stycznia 2016 roku.

Program turnusu był urozmaicony. Uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach, które były prowadzone przez fachowców. Zajęcia te rozwijały kluczowe umiejętności życiowe, takie jak: przeciwdziałanie agresji i przemocy, rozwiązywanie konfliktów w grupie, tolerowanie siebie i innych, radzenie sobie ze stresem, asertywne zachowanie, motywowanie siebie do nauki, rozwijanie swoich pasji, rozpoznawanie swoich uczuć oraz właściwe komunikowanie się w grupie. Uczestnicy poznali również zasady prawidłowego i zdrowego żywienia oraz wpływ aktywności fizycznej na dobre samopoczucie. Nauczyli się rozpoznawać zagrożenia związane z uzależnieniem od komputera i Internetu.

Zajęcia miały nie tylko formę teoretyczną, ale tez praktyczną. Nasi gimnazjaliści uczyli się gotować, wykonywali prace techniką decoupage. Uczestniczyli w zajęciach i zabawach integracyjnych, takich jak: „TABU”, „Familiada”, „Koło Fortuny”, chusta animacyjna, dyskoteka i karaoke. W wolnym czasie grali w tenisa stołowego i w bilard oraz korzystali z sali telewizyjnej.

Na zakończenie pobytu w Ośrodku wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Założone cele turnusu profilaktycznego zostały zrealizowane. Przeprowadzone zajęcia były bardzo ciekawe i zachęcały uczniów do aktywności. Rozwinęły ich wiedzę i umiejętności, pozwoliły lepiej poznać siebie i innych.

Ośrodek jest miejscem przyjaznym dla dzieci i młodzieży. Sprzyja kształtowaniu właściwych postaw i zachowań, uczy budowania pozytywnych relacji między uczniami. Życzliwa atmosfera, cenne wskazówki i wspólna zabawa sprawiły, że czas spędzony w Ośrodku nie był stracony, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane przez naszych gimnazjalistów w życiu codziennym.

   

  

  

WYCIECZKA DO PARKU WODNEGO

19 stycznia 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Granowcu spędzili miłe i pełne wrażeń popołudnie w parku wodnym w Kaliszu. Celem wyjazdu był rozwój sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, kształtowanie ich nawyków prozdrowotnych oraz wzajemna integracja.

Zanim uczniowie zaczęli korzystać z wodnych atrakcji, wysłuchali instruktażu ratownika dotyczącego bezpiecznego zachowania się na terenie parku. Następnie przez 2 godziny mogli korzystać z basenu rekreacyjnego z mnóstwem atrakcji takich jak: zjeżdżalnie, ławeczki i leżanki wodne, gejzery powietrzne, rwąca rzeka, grota sztucznej fali, basen solankowy i wanny z hydromasażem. Największym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów zjeżdżalnie, które zapewniły im dużą dawkę adrenaliny i moc niezapomnianych wrażeń.                

Dzięki wycieczce do parku wodnego młodzi ludzie mieli okazję przekonać się, że spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny ma pozytywny wpływ nie tylko na ich ciało, ale również samopoczucie. Po wyjściu z wody wszyscy byli bowiem uśmiechnięci, szczęśliwi i zadowoleni.

  

  

WARSZTATY TEATRALNE

W dniu 3 listopada 2015 r. odbyły się warsztaty teatralne z aktorką Teatru Zagłębia w Sosnowcu Edytą Ostojak. W spotkaniu wzięli udział członkowie koła teatralnego szkoły podstawowej i gimnazjum. Warsztaty były okazją do skonfrontowania swojej wiedzy o pracy aktora z rzeczywistością. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega ta trudna praca. Pani Edyta Ostojak pokazała ciekawe ćwiczenia ruchowe, dykcyjne i rozluźniające. Były też zadania na rozbudzenie otwartości i wyobraźni, tak istotnych w pracy aktorskiej. Uczestnicy mieli okazję wykazać się pomysłowością, własną inwencją twórczą oraz aktywnością. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze i miały charakter wspólnej zabawy. Uczniowie zrozumieli, że praca aktora to wielkie wyzwanie. Jest to bardzo żmudna praca, wymagająca świetnej kondycji fizycznej i psychicznej. Ogromną satysfakcją w tej pracy jest występ na scenie i możliwość bezpośredniego kontaktu z widzem.

Kolejnym etapem rozbudzania zainteresowań teatralnych będzie wyjazd do teatru oraz wystawienie sztuki pt. „Wieczór wigilijny”. Przedstawienie uczniowie wraz z opiekunką koła teatralnego panią Anetą Wieja chcą wystawić przy okazji cyklicznej imprezy pod hasłem „Święta z kulturą”, która odbędzie się 13 grudnia br.

  

  

  

Dzień Walki z Otyłością

w Zespole Szkół w Granowcu

Jak wynika ze statystyk otyłość jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.

23 października br. w związku ze Światowym Dniem Walki z Otyłością w Zespole Szkół w Granowcu zachęcano społeczność szkolną do dbania o własne zdrowie oraz do porzucenia złych nawyków żywieniowych. Uczniowie mogli dokonać pomiaru masy i wysokości ciała oraz obliczyć wskaźnik BMI. Dzięki temu dowiedzieli się, czy ich waga jest prawidłowa. W przypadku informacji o niedowadze, nadwadze czy też otyłości otrzymali wskazówki dotyczące podjęcia działań w celu poprawy swojego samopoczucia i stanu zdrowia. Popularyzacja oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwolą im uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości.

  

Z ODBLASKAMI BEZPIECZNIEJ”

            Pod takim hasłem, w dniu 18.10.2015 w sali gimnastycznejZespołu Szkół w Granowcu, odbyła się impreza integracyjna dla przedszkolaków, której inicjatorkami były nauczycielki : Iwona Sikora i Aleksandra Piasecka.                 Spotkanie miało na celu spopularyzowanie wiedzy na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych oraz wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci, jako uczestników ruchu drogowego. Integralną częścią akcji , było wystąpienie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, poprzedzone filmem edukacyjnym i piosenką o odblaskach. Wiadomości i umiejętności, zdobyte przez dzieci                 podczas tygodniowego cyklu zajęć „AUTOCHODZIK UCZY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH”, przedszkolaki mogły sprawdzić i praktycznie zastosować w grach i konkursach sprawnościowych. Po wspólnym poczęstunku maluchy wraz z rodzicami                 mieli okazję zobaczyć z bliska radiowóz policyjny, a nawet usiąść za kierownicą. Na pamiątkę                 spotkania, jej uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe oraz medale .   W/w akcją rozpoczęto w przedszkolu realizację działań w ramach innowacji pedagogicznej pt: „ Bezpieczny świat przedszkolaka”.

      

  

    

  

ROK SZKOLNY 2015/2016

Raport z rocznej działalności SZPZ 2015 - przedszkole

Raport z rocznej działalności SZPZ 2015- gimnazjum

Raport z rocznej działalności SZPZ 2015 - szkoła podstawowa

BEZPIECZNE WAKACJE 2015

Zespół Szkół w Granowcu po raz drugi przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.

25 czerwca 2015 r. uczniowie spotkali się z policjantem starszym sierżantem Damianem Szewczykiem oraz przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej Radosławem Woycikiewiczem, którzy opowiedzieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Uczniowie mieli okazję utrwalić sobie zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych

Pan starszy sierżant Damian Szewczyk zwrócił również uwagę na zagadnienia związane z bezpieczeństwem na wszelkiego rodzaju kąpieliskach wodnych i w górach oraz następstwach niewłaściwego zachowania się w takich miejscach. Przestrzegał najmłodszych, jak mają się zachować w sytuacjach, gdy zostają sami w domu oraz w kontaktach z osobami obcymi. Ponadto omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw na świeżym powietrzu.

Młodzież gimnazjalną przestrzegł natomiast przed sięganiem po różnego rodzaje używki, które powodują nieodwracalne zmiany w organizmie młodego człowieka, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Pan Radosław Woycikiewicz przypomniał natomiast dzieciom i młodzieży podstawowe  numery alarmowe oraz zaprezentował podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie otrzymali również ulotki                 z zasadami bezpiecznego zachowania się w czasie wakacji.

Na zakończenie goście życzyli wszystkim uczniom Zespołu Szkół w Granowcu bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji, aby wszyscy cali i zdrowi wrócili po wakacjach do szkolnych ławek.

   

SAMOOBRONA PRZED AGRESYWNYM PSEM 

      19 maja 2015 roku w ramach realizowanych zagadnień programu profilaktyki, w Zespole Szkół w Granowcu odbyło się szkolenie dla dzieci przedszkolnych i uczniów. Przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zachowywać się w obliczu spotkania z agresywnym psem. Policjanci pokazali dzieciom, jak ochronić się przed atakiem zwierzęcia.
     Miłym i ciekawym                 akcentem spotkania był pokaz umiejętności czworonożnego gościa. Uczestnicy zobaczyli elementy tresury. Szkolenie i pokaz przeprowadzili policjanci z Powiatowej Komendy w Ostrowie Wielkopolskim.

  

  

Spotkanie z farmaceutką

            Dnia 20.05.2015r. przedszkolaki odwiedziła mama Maksia, pani Agnieszka Bąk, która pracuje w aptece. Pani Agnieszka poinformowała dzieci na czym polega praca farmaceuty. Podkreśliła, jak ważną sprawą                 w leczeniu chorób jest przyjmowanie leków                 i zastrzyków. Uświadomiła również maluchom, że nigdy nie mogą samodzielnie                 i bez wiedzy rodziców zażywać                 lekarstw, gdyż jest to bardzo niebezpieczne                 i nieodpowiedzialne.                 W nagrodę za aktywny udział w spotkaniu każde dziecko otrzymało naklejkę „ Dzielny pacjent”. Dzieci dziękując miłemu gościowi za przybycie, wręczyły wiosenne kwiatki.                

  

  

„JEDZ, ABY ŻYĆ, A NIE ŻYJ, ABY JEŚĆ!”

Szkolny Dzień Promocji Zdrowia w Zespole Szkół w Granowcu

W związku z ubieganiem się Zespołu Szkół w Granowcu o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, 14 maja br. w naszej szkole odbył się cykliczny już Szkolny Dzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Jedz, aby żyć, a nie żyj, aby jeść”. Imprezę zaszczycili swoją obecnością pan lekarz Wojciech Wiącek oraz pani pielęgniarka Joanna Sodolska.

Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej poruszyli problem niezdrowego odżywiania, które było motywem przewodnim przedstawienia o Marlence, opychającej się słodyczami, ciasteczkami, chipsami, pizzą i tłustym mięsem. Młodzi artyści przekonywali swoich rówieśników, że warto prowadzić zdrowy tryb życia, pozbyć się złych nawyków żywieniowych i zadbać o aktywność fizyczną.

Ponadto lekarz pediatra pan Wojciech Wiącek namawiał dzieci i młodzież do zdrowych wyborów. Zwrócił szczególną uwagę na konieczność spożywania pierwszego śniadania przed wyjściem do szkoły, na aspekty racjonalnej diety i jej wpływu na prawidłowy rozwój i zdrowie.

Po warsztatach uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści uczestniczyli w „Quizie o zdrowiu”, w którym sprawdzili swoją wiedzę z zakresu właściwego odżywiania i dbania o zdrowie.

Podczas spotkania zostały również ogłoszone wyniki konkursów. Uczniowie zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie na najciekawszą ozdobę wykonaną z warzyw i owoców w 2 kategoriach wiekowych. Nagrodzono też najciekawsze komiksy pt. „Zdrowe odżywianie jest cool” przygotowane przez uczniów klas IV – VI oraz wiersze gimnazjalistów, zachęcające do zdrowego odżywiania. Zwycięzcy wszystkich konkursów oraz quizu w nagrodę otrzymali ekologiczne i zdrowe owoce ufundowane przez pana Wojciecha Wiącka.

Kulminacyjnym punktem imprezy było praktyczne promowanie zdrowego odżywiania poprzez degustację zdrowych potraw i przekąsek przygotowanych przez uczniów i nauczycielki.

Szkolny Dzień Promocji Zdrowia był podsumowaniem działań dotyczących zdrowego odżywiania realizowanych w ciągu całego roku szkolnego. Przygotowaniem jego obchodów zajęły się nauczycielki wchodzące w skład Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia: Bernadeta Szaroleta, Jolanta Nowak, Anna Zubk i Angelika Kałka.

Organizacja przedsięwzięcia była doskonałą okazją do tego, aby cała społeczność szkolna uświadomiła sobie, jak ważne jest zdrowie. Cenne wskazówki przekazane uczniom z pewnością zaowocują w przyszłości.

  

  

  

  

Warsztaty „ Bezpieczny komputer”

           Czas pierwszych kontaktów z komputerem i Internetem                 to doskonały moment, aby poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowania Internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami.

                          Dnia 12.05.2015r. informatyk- pani Agnieszka Pilarczyk, mama Krzysia i Pawełka, przeprowadziła                 dla przedszkolaków warsztaty pod hasłem : „ Bezpieczny komputer”. Dzieci zapoznały się z Neciem , bohaterem serwisu WWW.necio.pl oraz podstawowymi pojęciami związanymi z komputerem i Internetem. W trakcie zabawy ruchowej tworzyły sieć komputerową, wymieniały zagrożenia ukazujące się na ekranie. W nagrodę za udział w warsztatach, każdy uczestnik                 otrzymał dyplom , kolorowanki oraz słodycze.                

Pani Agnieszce serdecznie dziękujemy za współpracę!!!!

         

          

WARSZTATY CARVINGU I WYTWARZANIA SERÓW

Fruit Carving to sztuka dekorowania z warzyw i owoców wywodzą ca się z Dalekiego Wschodu. Obecnie dzięki pasjonatom tej sztuki zdobył ogromną popularność także w Polsce.

W Zespole Szkół w Granowcu kładziemy nacisk na zdrowe odżywianie, dlatego nauczycielki z Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia 17 kwietnia br. zorganizowały warsztaty z carvingu dla dzieci i młodzieży. Aby nauczyć się tej sztuki nie trzeba posiadać zdolności manualnych, a rzeźbienie tego typu nie jest skomplikowane.

Podczas zajęć uczniowie poznawali techniki carvingowe pozwalające stworzyć fantazyjne dekoracje z warzyw i owoców. Młodzi artyści wykazali się ogromną inwencją twórczą i uświadomili sobie, że carving to niewątpliwie sztuka, która wymaga twórczego myślenia, cierpliwości i kreatywności. Efektownie wykonane zwierzęta, bukiety kwiatów, łódeczki                 i inne cuda zaskakiwały kunsztem i precyzją, a jednocześnie przyciągały wzrok wszystkich podziwiających kształtem i wielobarwną grą kolorów natury. Dekoracje te były ozdobą stołów i smacznym kąskiem podczas przerwy dla społeczności szkolnej. Owocowe i warzywne rzeźby to ciekawa propozycja dla wszystkich uczniów, którzy chcą zaskoczyć swych rodziców, gości lub znajomych pięknie udekorowanymi stołami.

Tego samego dnia młodzież poznała również tajniki                 wytwarzania serów, które przybliżył im mieszaniec Granowca pan Bronisław Jach. Podkreślił, że serowarstwo to najbardziej szlachetny i najbardziej złożony kierunek przerobu mleka. Składa się on z wielu następujących po sobie etapów, z których każdy ma istotny wpływ na właściwości gotowego produktu. Uczniowie z zaangażowaniem ćwiczyli tę niezwykłą sztukę wyrobu sera, dzięki czemu zdobyli nowe umiejętności i poznali nowe smaki.

  

  

  

Śniadanie daje moc

Realizując ogólnopolski program „Śniadanie daje moc”, tuż przed świętami Wielkiej Nocy klasy I – III wzięły udział w przygotowaniu śniadania. Miało ono charakter bardzo uroczysty. Na odświętnie zastawionych stołach znalazły się: jajka, kiełbaski, babeczki, baranek i chleb. Stoły udekorowano palmami, pisankami, rzeżuchą, świątecznymi stroikami.                 Znaczną rolę w przygotowaniu jedzenia odegrali rodzice naszych uczniów. Dzieci pomagały głównie przy dekorowaniu stołów i roznoszeniu potraw. Uczniowie opowiadali o zwyczajach wielkanocnych w swoich domach.

  

  

SMACZNE I ZDROWE POWITANIE WIOSNY

W ZESPOLE SZKÓŁ W GRANOWCU

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Granowcu po raz kolejny już tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny powitali promując zdrowie nie tylko wśród społeczności szkolnej, ale również lokalnej. 20 marca br. uczniowie klas I – IIII szkoły podstawowej przemaszerowali przez wieś z kolorowymi kwiatami i balonikami, natomiast pozostali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum – z transparentami promującymi zdrowe odżywianie. Mieszkańcy Granowca z zainteresowaniem czytali hasła zamieszczone na transparentach.                  

Po powrocie do szkoły dzieci i młodzież przygotowywały smaczne i zdrowe przekąski. Podczas zajęć kulinarnych uczniowie zapoznali się z podstawową zasadą, którą powinniśmy kierować się przy wyborze pożywienia. Ważne jest to, aby było ono urozmaicone i różnorodne. Jeżeli tak się będziemy odżywiać, to nasz organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na koniec nastąpiła prezentacja i degustacja pysznych przekąsek. Ponadto uczniowie doskonalili sztukę pięknego nakrywania stołu oraz przypomnieli sobie zasady kulturalnego zachowania się podczas spożywania posiłków.

Pierwszy Dzień Wiosny upłynął na wspaniałej zabawie i wszyscy zakończyli świętowanie w wiosennych nastrojach. Mamy nadzieje, że zimę pożegnaliśmy w tym roku na dobre.

  

  

  

Śniadanie daje moc

W ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Śniadanie daje moc” tuż przed świętami Bożego Narodzenia klasy I – III wzięły ponownie udział w przygotowaniu śniadania. Tym razem miało ono charakter bardziej uroczysty i składało się           z potraw wigilijnych. Na odświętnie zastawionych stołach znalazły się: pierogi z serem, barszcz z uszkami, ryby, surówki warzywno – owocowe oraz kompot ze śliwek. Znaczną rolę w przygotowaniu jedzenia odegrali rodzice naszych uczniów. Dzieci pomagały głównie przy robieniu surówek, dekorowaniu stołów, roznoszeniu potraw. Podczas śniadania dzieci słuchały i śpiewały kolędy.

  

  

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA

PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ETAP REJONOWY

18 grudnia 2014 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbył się etap rejonowy XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Rozgrywał się on w dwóch kategoriach wiekowych – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Uczestnicy olimpiady rozwiązywali test, który obejmował szeroki zakres wiedzy o zdrowym stylu życia. Sprawdzali swoje wiadomości dotyczące zasad prawidłowego odżywiania, zapobiegania różnym zagrożeniom dla zdrowia i życia, dbania o higienę osobistą, udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe wiadomości o ruchu czerwonokrzyskim.

Nasze gimnazjum w powiecie ostrowskim reprezentował uczeń klasy II – Mikołaj Chmielecki, który za udział w konkursie otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową. Serdecznie mu gratulujemy!

TURNIEJ O BEZPIECZEŃSTWIE

„NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH”

 

Dnia 24 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Granowcu odbył się           gminny etap Turnieju o Bezpieczeństwie „NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH.” Organizatorem konkursu była Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wlkp. W konkursie udział wzięli przedstawiciele czterech szkół: z Cieszyna, Pawłowa, Sośni i Granowca. Naszą szkołę godnie reprezentował Mikołaj Maciejewski z klasy VI. Pytania konkursowe zadawali przedstawiciele Policji, a uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Znaki i przepisy ruchu drogowego, telefony alarmowe, umundurowanie Policjantów – to tylko niektóre z zagadnień, jakie musieli opanować uczestnicy.

Mikołaj Maciejewski okazał się bezkonkurencyjny i zajmując I miejsce, awansował do udziału w etapie powiatowym, który odbędzie się w grudniu w Ostrowie Wlkp. 

  

  

DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC

7 listopada 2014r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w Dniu Śniadanie Daje Moc. Jest to jedno z działań w ramach programu ogólnopolskiego Śniadanie Daje Moc pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Akcję przeprowadziliśmy w ciągu dwóch dni. W pierwszym z nich odbyły się zajęcia edukacyjne. Miały one na celu wprowadzenie uczniów w tematykę dotyczącą poznania zasad zdrowego odżywiania. Podczas zajęć nauczycielki wyjaśniły dzieciom ważność pierwszego posiłku w równym starcie w szkolne obowiązki.

Następnego dnia wszystkie dzieci stawiły się w szkolnej stołówce ubrane w chustki i fartuszki oraz wyposażone w deski do krojenia, owoce i warzywa. Przed przystąpieniem do przygotowania śniadania przypomniano 12 poznanych wcześniej zasad zdrowego odżywiania.

Uczniowie podzieleni na mniejsze grupki pracowali razem, wspierani przez rodziców oraz nauczycieli. Przygotowane przez nich kanapki były kolorowe i           pomysłowe. Wyglądały bardzo apetycznie i tak też smakowały. Oprócz kanapek każde dziecko otrzymało jogurt z owocami i musli oraz sok owocowo-warzywny.

Wspólne śniadanie było doskonałą okazją do integracji dzieci między sobą oraz poszerzyło ich wiedzę o roli tego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie przekonali się, że to co zdrowe, może być także smaczne.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu śniadania.

   

  

 

 

Program „Śniadanie Daje Moc” jest działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które proponuje szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz angażuje rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Celem programu jest podkreślenie roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki temu dzieci uczą się, jak można wspólnie przygotować zdrowe i wartościowe jedzenie oraz spożyć je w miłej i przyjaznej atmosferze.

Codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.

W ramach tego programu klasy I-III utworzyły w naszej szkole Kluby Śniadanie Daje Moc. Pierwszym działaniem tych klubów będzie przygotowanie Dnia Zdrowego Odżywiania, który odbędzie się w listopadzie.

Dzień Walki z Otyłością

w Zespole Szkół w Granowcu

 

Otyłość jest uważana za jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych i nazywana jest chorobą XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, ponieważ osób borykających się z problemem nadwagi jest coraz więcej. W związku z tym 24 października br. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Granowcu postanowili podjąć z nią walkę.

Podczas przerw cała społeczność szkolna częstowana była zdrowymi, smacznymi kanapkami i owocami, a najmłodsi uczniowie samodzielnie przygotowywali owocowe sałatki. Ponadto każdy mógł dokonać pomiaru masy i wysokości ciała oraz obliczyć wskaźnik BMI.

Celem zorganizowanej akcji było uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i porzucenie złych nawyków żywieniowych.

Jednakże kluczem do sukcesu w pokonaniu zbędnych kilogramów jest nie tylko prawidłowo zbilansowana dieta, ale przede wszystkim ruch i wysiłek fizyczny poprawiający kondycję naszego organizmu. Dlatego nauczyciele zachęcali również uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez organizację zajęć rekreacyjno – sportowych. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy, a dla uczniów klas IV – VI i gimnazjalistów – rozgrywki sportowe.

Mamy nadzieje, że podjęte działania przyczynią się do zwiększenia świadomości wśród dzieci i młodzieży na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

  

  

  

„ AKTYWNA NIEDZIELA Z DZIECIAKAMI”

         Dnia 14.09.2014 r ,w niedzielne popołudnie odbyła się impreza integracyjna dla dzieci przedszkolnych i ich rodziców. Celem           było: integrowanie się rodzin, podczas wspólnych gier i zabaw, ułatwienie dzieciom adaptacji w nowym środowisku-przedszkolu. Czas wszystkim uczestnikom upływał miło i wesoło, gdyż przygotowane gry i konkursy były atrakcyjne i zabawne.                                                                                                           

         Najmłodsi mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w następujących konkurencjach: wyścigi wózków z lalkami, skoki w workach, skoki z piłką, taniec piłki na chuście animacyjnej, ojcowie i mamy ścigali się na dużych stopach. Rodziny wzięły także udział w konkursie tańca. Każdy uczestnik otrzymał nagrody w postaci: piłek, puzzli, długopisów, gum do skakania, baniek mydlanych, balonów. W przerwie między konkurencjami odbył się poczęstunek:           kawa i ciasto dla rodziców oraz napoje i różne słodkości dla dzieci. Impreza zakończyła się wręczeniem każdej rodzinie pamiątkowego dyplomu i wykonaniem zbiorowego zdjęcia. 

        Rodzinne zajęcia sportowo-rekreacyjne zorganizowane zostały w naszej placówce drugi raz. Cieszą się dużą popularnością wśród rodziców, gdyż pozwalają miło, wesoło i aktywnie spędzić czas z dzieckiem. Dzieci w ukierunkowany sposób mają okazję zużyć nadmiar energii oraz spędzić niesamowite chwile z rodzicami.          

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

BEZPIECZNE WAKACJE 2014

Zespół Szkół w Granowcu w trosce o bezpieczeństwo swoich uczniów postanowił przyłączyć się do akcji Bezpieczne Wakacje 2014, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

26 czerwca 2014 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Ewy Ostojak do szkoły przybyli policjanci:           st. sierż. Robert Barczak oraz sierż. Damian Szewczyk, którzy przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą.

Pan Robert w interesujący sposób omówił podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacyjnego wypoczynku. Przypomniał, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, zapoznał z modelami bezpiecznych zachowań, sposobami szybkiego reagowania na zagrożenia, utrwalając w ten sposób prospołeczne postawy wśród dzieci oraz pobudzając u nich zaufanie do przedstawicieli służb bezpieczeństwa – Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego.

Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, utrwalić zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych

Pan Robert zwrócił również uwagę na zagadnienia związane z bezpieczeństwem na wszelkiego rodzaju kąpieliskach wodnych i w górach oraz następstwach niewłaściwego zachowania się w takich miejscach. Przestrzegał najmłodszych, jak mają się zachować w sytuacjach, gdy zostają sami w domu oraz w kontaktach z osobami obcymi. Ponadto omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw na świeżym powietrzu.

Młodzież gimnazjalną przestrzegł natomiast przed sięganiem po różnego rodzaje używki, które powodują nieodwracalne zmiany w organizmie młodego człowieka, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Pan Policjant przypomniał  dzieciom podstawowe  numery alarmowe: 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe, 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 985 – numer alarmowy w trakcie pobytu w górach, WOPR – 601 - 100 - 100, GOPR 601 - 100 - 300.

Na zakończenie Panowie Policjanci życzyli wszystkim uczniom Zespołu Szkół w Granowcu bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji, aby wszyscy cali i zdrowi wrócili po wakacjach do szkolnych ławek.

   

FAST FOOD- NOT GOOD!

W maju i czerwcu klasa III gimnazjum realizowała projekt edukacyjny pt. „Fast food- not good”. Celem projektu było kształtowanie zdrowego stylu życia poprzez właściwe zachowania, przyzwyczajenia i nawyki prozdrowotne, wpajanie zasad zdrowego odżywiania oraz znajomość zagrożeń związanych z "śmieciowym jedzeniem", rozbudzanie zainteresowań własnym zdrowiem i rozwojem psychofizycznym, a także uświadomienie znaczenia dla zdrowia właściwego odżywiania.  W ramach projektu 27.06.2014r. odbyły się warsztaty z dietetykiem panem Piotrem Kazimierczakiem na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nich udział i wykazali się dużą wiedzą na temat zdrowego stylu życia, a zajęcia okazały się dla nich bardzo ciekawe. Zaprezentowano także uczniom film edukacyjny o skutkach jedzenia fast food’ów. Mieli oni także okazję wziąć udział w zajęciach z gotowania, zrealizowanych przy współudziale kucharza. Zadaniem uczniów było przygotowanie przepisu na zdrową, aczkolwiek niedrogą sałatkę oraz jej przygotowanie. W ramach projektu, klasa została podzielona na pięć grup, z których każda zaprezentowała przesłanie w inny sposób. Jedna z grup wykonała prezentację multimedialną, kolejne- makiety, gazetkę ścienną, artykuł do gazetki szkolnej, a także scenariusz do przedstawienia. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w pracach grup, a ich pomysły były innowacyjne i bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu choć trochę wpłynęła na ich postawę wobec niezdrowej żywności, a także stała się okazją do poznania skutków niezdrowej diety.

    

  

  

OSTROWSKI HAPPENING PT. „ PRZESTAŃMY BIEC”  

W sobotę, 14 czerwca uczniowie gimnazjum mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz organizację PaT- happeningu pt. „ Przestańmy biec”.

Z naszej szkoły w imprezie wzięło udział 14 uczniów. Na początku odśpiewano wspólnie hymn organizacji Pat, a następnie wszyscy zgromadzeni na rynku wystukali rytm serca. Wśród licznych gości, największym wydarzeniem dla naszych uczniów okazało się pojawienie Bartłomieja Jaszki, który opowiadał o zdrowym podejściu do sportu oraz o zagrożeniach związanych z używkami, a następnie chętnie pozował do zdjęć i rozdawał autografy.

W ramach happeningu zorganizowano wiele występów – zarówno tanecznych jak i muzycznych. Po raz pierwszy w historii Ostrowa Wlkp. odtańczono belgijkę.

Był to bardzo niekonwencjonalny, aczkolwiek interesujący i atrakcyjny sposób podejścia do uzależnień. Myślę, że nasi uczniowie wiele wynieśli z tej niecodziennej lekcji i przyszłości chętnie wezmą udział w tego typu akcjach.

W maju i czerwcu bieżącego roku uczniowie klasy III gimnazjum realizowali projekt edukacyjny pt. „Fast food - not good”. Jego celem było uświadomienie znaczenia właściwego odżywiania oraz kształtowanie zdrowego stylu życia.

Jedna z grup uczestniczących w projekcie zredagowała artykuł, który zamieszczamy poniżej:

  O sztuce zdrowego odżywiania

Wszyscy chcemy być zdrowi, szczupli, zadowoleni i pełni energii. Czy da się to osiągnąć? Zacznijmy od zmiany sposobu odżywiania, nauczmy się wydajnie odpoczywać, pamiętajmy o odpowiedniej diecie i ruchu.

Większość z nas wie, jak wygląda model prawidłowego żywienia. Przedstawia się go w formie piramidy, która podzielona jest na cztery poziomy. Podstawę diety stanowią produkty zbożowe, których powinno być w naszym menu najwięcej. Poziom wyżej są warzywa i owoce, następnie mleko i jego przetwory oraz mięso, ryby, jajka. Na samym szczycie piramidy znajdują się tłuszcze. Czy jednak w dzisiejszych czasach wszyscy odżywiają się zgodnie z tym układem?

Idealna sylwetka to mit?

Wielu ludzi uważa, że uzyskanie pięknej sylwetki jest niemożliwe. Podejmowali już wiele działań, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Osiągnięcie perfekcyjnego wyglądu jest jednak możliwe. Co więcej, każdy z nas może go mieć! Wystarczy tylko silna wola! 

Najważniejsza jest odpowiednia dieta, zdrowe odżywianie się i unikanie zbędnych tłuszczy. Powinniśmy wzbogacić nasz codzienny jadłospis o sporą część witamin, które pochodzą z owoców i warzyw. One dadzą nam energię do ćwiczeń, które również powinniśmy codziennie wykonywać. Ważnym elementem naszej diety są węglowodany. To one dostarczają nam „paliwa” i budują odpowiednią strukturę na cały dzień. Dodatkowo dbają o wzmocnienie naszego ciała. „Strzałem w dziesiątkę” dla naszego organizmu jest ograniczenie słodyczy. W ten sposób odrzucamy cukry proste, które szkodliwie działają na nasz organizm. Odkładają się w postaci tłuszczu, prowadzą do próchnicy zębów, a nawet do cukrzycy. O wiele korzystniejsze są cukry złożone, które znajdują się w owocach i warzywach. Tłuszcze zawarte w wielu produktach również zanieczyszczają nasz organizm i bardzo spowalniają metabolizm naszego ciała, a jedynym efektem ich jedzenia jest odłożenie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Reasumując, odpowiednie pożywienie może nam zapewnić doskonały wygląd. Zdrowa żywność plus ćwiczenia równa się zdrowe, piękne ciało. Chyba warto spróbować, czy nie?

Ruch – podstawą zdrowia

Codzienna aktywność fizyczna jest warunkiem zdrowia i skutecznie zapobiega otyłości. Nieistotne jest to, jaki rodzaj aktywności uprawiamy. Najważniejsze, aby czynić to regularnie, codziennie, przynajmniej przez 30 minut. Wysiłek wcale nie musi być intensywny, wystarczy spacer, jazda na rowerze czy gimnastyka.

„Fast food - not good!

Idealna figura i dobra kondycja fizyczna to marzenie wielu młodych ludzi. Poświęcamy mnóstwo czasu i pracy na ćwiczenia nad swym ciałem. Jednak bardzo wielu z nas potrafi zaprzepaścić cały swój wysiłek w łatwy sposób, jedząc tzw. fast food’y, czyli „śmieciowe jedzenie” 

Nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się z naszym organizmem po takim posiłku. Bez wątpienia wpływa on negatywnie na nasz organizm! Jak się okazuje, już jedna porcja tzw. „śmieciowego jedzenia” skomponowanego w przeważającej części z tłuszczów nasyconych działa na szkodę tętnic i zwiększa ryzyko zawału serca, chorób układu krążenia, a także udaru mózgu w późniejszym okresie życia. Ograniczmy więc jedzenie wszelkiego rodzaju fast food’ów, które tylko zatruwają nasz organizm. Powiedzmy: „STOP FAST FOOD’OM!”

Czy uczniowie naszego gimnazjum odżywiają się zdrowo?

W dzisiejszych czasach młodzież coraz częściej jada fast food’y. Wchodząc do McDonald’s czy KFC łatwo zauważyć, iż większą część kupujących stanowią osoby od 13 do 17 roku życia. A jak jest w naszej szkole? Przeprowadziliśmy ankietę wśród gimnazjalistów dotyczącą zdrowego odżywiania się. Oto jej wyniki:

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że uczniowie naszego gimnazjum wiedzą, jak ważne jest codzienne, zdrowe odżywianie się. Regularne posiłki i aktywność fizyczna dają nam energię do działania, zapewniają wspaniałe samopoczucie i gwarantują satysfakcję. Zdrowy styl życia kształtuje naszą osobowość, rozwija ciało i umysł! To od nas zależy, kim i jacy chcemy być.

Nie traćmy więc czasu. Zmieńmy nasze złe nawyki żywieniowe i zadbajmy o siebie! Pamiętajmy o zasadzie: „Zdrowo jemy – zdrowo żyjemy”.

Uczniowie kl. III gimnazjum:

 

Alicja Chmielecka

Maciej Makowiecki

Jakub Niwa

Wioletta Spoton

JAK JEŚĆ ZDROWO I SMACZNIE?

W czwartek, 12 czerwca, klasa III gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego Fast food- not good, miała okazję w praktyce sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Klasa została podzielona na trzy grupy, z których każda miała za zadanie przygotować zdrową, ale niedrogą sałatkę. Jury oceniało zarówno walory smakowe, jak i estetykę dań. W skład jury, oprócz nauczycieli naszej szkoły- pana Mirosława Ostojaka oraz pani Sylwii Spoton- włączony został zaproszony specjalnie na tę uroczystość kucharz- pan Łukasz Florczak. W międzyczasie przygotował on dla uczniów sałatki owocowe podane w „koszyku” oraz na „łódce”. Wspólne gotowanie sprawiło wszystkim wiele radości, a także było okazją do poznania tajników zdrowej kuchni.

Festyn rodzinny

„Postaw na rodzinę – szczęście w życiu Cię nie minie”

Tradycją Zespołu Szkół w Granowcu stało się coroczne organizowanie festynu rodzinnego. W tym roku odbył się on 1 czerwca przy sali wiejskiej w Granowcu. Impreza z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki została przygotowana przez Grono Pedagogiczne i Radę Rodziców Zespołu Szkół.

         Dla wszystkich uczestników festynu odbył się szybki kurs zumby. Chętni przyłączyli się do tańca prowadzonego przez instruktorkę.

         Ogłoszono również wyniki przeprowadzonych konkursów: plastycznego „Aktywnie spędzam czas z najbliższymi”, w którym uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas I – III SP oraz konkursu fotograficznego „Trenuję śmiało umysł i ciało” przeznaczonego dla klas IV – VI SP oraz gimnazjum. Autorzy najlepszych prac w nagrodę otrzymali sprzęt sportowy. Przedstawiono wyniki turnieju piłki nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców klas IV - VI SP i gimnazjum, który odbył się w sobotę.

        Niedzielne popołudnie było okazją do spotkania w gronie rodzinnym, wspólnych pogawędek i miłego spędzenia czasu. Dla uczestników przygotowano poczęstunek – ciasto, kawę i herbatę. Wszystkim Mamom z okazji ich święta wręczono upominki ze słodką niespodzianką, które przygotowali uczniowie, zaś wszystkie dzieci zostały obdarowane cukierkami.

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

OTRZYMAŁ TYTUŁ „SZKOŁY W RUCHU”

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu i zorganizowało akcję "Ćwiczyć każdy może".

Głównym jej celem był rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Zespół Szkół w Granowcu przystąpił do akcji, zrealizował wszystkie jej wymagania i otrzymał tytuł Szkoły w Ruchu.

Szczegóły działań można znaleźć na stronie internetowej pod następującym linkiem: www.facebook.com/UKS.SOKOL.GRANOWIEC.

FAST FOOD- NOT GOOD!

        W maju i czerwcu klasa III gimnazjum realizować będzie projekt edukacyjny pt. „Fast food- not good”. Celem projektu jest kształtowanie zdrowego stylu życia poprzez właściwe zachowania, przyzwyczajenia i nawyki prozdrowotne, wpajanie zasad zdrowego odżywiania oraz znajomość zagrożeń związanych ze „śmieciowym jedzeniem, rozbudzanie zainteresowań własnym zdrowiem i rozwojem psychofizycznym, a także uświadomienie znaczenia dla zdrowia właściwego odżywiania. W ramach projektu odbędą się warsztaty z dietetykami na temat zdrowego odżywiania, a także zaprezentowany zostanie uczniom film edukacyjny o skutkach jedzenia fast food’ów. W ramach projektu, klasa została podzielona na pięć grup, z których każda zaprezentuje przesłanie w inny sposób. Jedna z grup wykona prezentację multimedialną, kolejne wykonają makiety, gazetkę ścienną, artykuł do gazetki szkolnej, a także napiszą scenariusz i wystawią sztukę teatralną. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w pracach grup, a ich pomysły są innowacyjne i bardzo ciekawe. 

„JESTEŚMY STRAŻNIKAMI WŁASNEGO ZDROWIA”!

Dzień Promocji Zdrowia w Zespole Szkół w Granowcu

8 maja bieżącego roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Promocji Zdrowia. Z tej okazji dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie klas I – III przedstawili ciekawą inscenizację pod tytułem „O zdrowiu na poważnie i wesoło”.

Następnie odbyła się prelekcja wygłoszona przez lekarza pediatrę – pana Wojciecha Wiącka. Lekarz przypomniał wszystkim obecnym zasady zdrowego odżywiania, a w szczególności podkreślił znaczenie spożywania pierwszego śniadania. Zwrócił uwagę na unikanie w codziennym jadłospisie słodyczy, fast foodów oraz innych produktów wysokokalorycznych powodujących otyłość u dzieci i młodzieży.           Po warsztatach uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści uczestniczyli w „Quizie o zdrowiu”, w którym sprawdzili swoją wiedzę z zakresu właściwego odżywiania i dbania o zdrowie.

Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursów. Najmłodsi zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie na najciekawszą kukiełkę wykonaną z warzyw i owoców. Wybrano również najlepsze albumy o zdrowiu przygotowane przez uczniów klas IV – VI oraz najciekawsze plakaty gimnazjalistów pod hasłem „Promujemy zdrowy styl życia”. Zwycięzcy wszystkich konkursów oraz quizu w nagrodę otrzymali ekologiczne i zdrowe owoce ufundowane oraz wręczone przez pana doktora.

Atrakcją dla najmłodszych był taniec zumba, poprowadzony przez panią Marikę Królik.

Wszyscy uczniowie degustowali zdrowe potrawy przygotowane przez uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum należące do SK PCK. Były to: sałatki warzywne, kanapki, ciasteczka owsiane, owocowe szaszłyki i mieszanki suszonych owoców.

Po degustacji pysznych zakąsek przyszedł czas na zajęcia ruchowe. Uczniowie pełni energii i radości uczestniczyli w marszobiegu w terenie oraz w grach i zabawach sportowych.

Dzień Promocji Zdrowia był jednym z działań zrealizowanych w ramach przystąpienia szkoły do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Przygotowaniem jego obchodów zajęły się nauczycielki wchodzące w skład Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia: Angelika Kałka, Justyna Merta, Jolanta Nowak i Bernadeta Szaroleta.

Dzień ten stworzył doskonałą okazję do tego, aby wszyscy uświadomili sobie, jak ważne jest nasze zdrowie. Cenne wskazówki przekazane uczniom z pewnością zaowocują w przyszłości.

Pamiętajmy, że nasze samopoczucie zależy od nas samych,

bo to my jesteśmy strażnikami własnego zdrowia!

  

  

  

  

  

  

  

WIOSENNE PRACE W OGRÓDKU

Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowity okres, to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. Uczniowie klas I - III rozpoczęli wiosenne prace w ogródku szkolnym. Dzieci z ochotą wykonywały przydzielone im zadania. Nasz ogródek został podzielony na trzy części: kwiatową, warzywną i ziołową. Na przygotowanych wcześniej grządkach wysiali nasiona kwiatów i warzyw. Pod płotem posadzili różne odmiany słonecznika. Najwięcej miejsca przeznaczyliśmy na część warzywną. Obok wysianych roślin posadziliśmy sadzonki pietruszki, selera i pory. Na zakończenie prac w ogródku wszystkie rośliny zostały podlane. Mali ogrodnicy zadowoleni z           dobrze wykonanej pracy wrócili do klas.

   

  

  

PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

W dniu 21.03.2014 roku wesołą gromadą w wiosennym pochodzie wyruszyliśmy z kolorowymi kwiatami, aby powitać wiosnę. Podczas spaceru mieszkańcy Granowca zostali obdarowani przez przedszkolaczki kwiatami.

  

  

POWITANIE WIOSNY NA SPORTOWO

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Granowcu wiedzą, że „ruch to zdrowie”, dlatego postanowili aktywnie powitać wiosnę. 21 marca br. wzięli udział w rozgrywkach sportowych w piłkę nożną, których celem było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu. Wszyscy zawodnicy wykazali się znakomitą kondycją i sprawnością oraz pokazali, że zasady sportowej rywalizacji fair play nie są im obce.

Uczniowie z klas IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum przemaszerowali przez Granowiec z transparentami zachęcającymi również społeczność lokalną do podjęcia aktywności fizycznej. Ponadto, aby na dobre pożegnać zimę, dzieci z klas I – III szkoły podstawowej przeszły przez wieś w barwnym korowodzie z kwiatami i Marzannami.

Pierwszy Dzień Wiosny upłynął na wspaniałej zabawie i wszyscy zakończyli świętowanie w wiosennych nastrojach. Mamy nadzieje, że zimę pożegnaliśmy w tym roku na dobre.

  

  

  

  

  

Karta zgłoszenia gimnazjum do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących  Zdrowie 

Karta zgłoszenia szkoły podstawowej do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących  Zdrowie 

Karta zgłoszenia przedszkola do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących  Zdrowie 

„Zdrowie, to nie tylko brak choroby;
 to stan dobrego samopoczucia fizycznego,
 psychicznego i społecznego organizmu.”

 

„W ZDROWYM CIELE

ZDROWY DUCH”

 

Promocja zdrowia jest jednym z zadań naszej szkoły. Propagujemy zdrowy styl życia, postawy prozdrowotne i proekologiczne. Organizujemy różnorodne imprezy sportowe, apele, konkursy i kampanie społeczne, których zadaniem jest wyposażenie dzieci i młodzieży w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy zdrowia oraz kształtowanie w nich poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.          

W szkole podejmowane są również działania zmierzające do czerpania satysfakcji z nauki i pracy w szkole, osiągania sukcesów oraz wzmacniania poczucia własnej wartości.

Mamy nadzieję, że przystąpienie Zespołu Szkół w Granowcu do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jeszcze bardziej zmotywuje uczniów, rodziców, pracowników szkoły oraz społeczność lokalną do prowadzenia zdrowego stylu życia. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że działania prozdrowotne są doskonałym sposobem na poprawę jakości naszego życia.

 

Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do włączenia się w działania mające na celu promowanie zdrowia. Zdrowia, bez którego wszystko inne jest nieważne.

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRANOWCU

UL. ODOLANOWSKA 19

63-435 SOŚNIE

 

TEL. (062) 739-12-04      

e - mail: zsgranowiec@sosnie.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

bezpieczne wakacje

szkolaruchu01

barycz

 

Copyright © 2018 Zespół Szkół w Granowcu Rights Reserved.

Facebook